boinc_logo

BOINC

Distribuované výpočty se poslední léta setkávají na celém světě s poměrně velkým ohlasem. Díky nim má možnost podílet se na vědeckém výzkumu, ale i jiných výpočtech, opravdu každý a nepotřebuje k tomu ani rozsáhlé znalosti, ani super výkonný počítač za hromadu peněz. Již pár let tisíce lidí po celém světě zapojením se do těchto výpočtů pomáhájí rozšiřovat lidské obzory v rozličných vědeckých oborech. Fascinuje vás pokrok civilizace? Fandíte vědě, výzkumu, inovacím? Chcete přispět? BOINC!


BOINC logo Princip distribuovaných výpočtů vychází z jednoduché úvahy. Je nepoměrně levnější rozeslat malé části dat milionům počítačů na světě, než vlastnit a spravovat několik velmi drahých a náročných superpočítačů. Když si uvědomíme fakt, že na světě jsou miliony počítačů, které využívají minimum svého výkonu, neměl by nám uniknout obrovský potenecial výpočetní síly, který nám distribuované výpočty nabízejí...

Záměrem BOINCu je umožnit badatelům různých oborů, například molekulární biologie, klimatologie, kryptografie nebo astrofyziky, jednoduchý přístup do výpočetní sítě osobních počítačů na celém světě s ohromným výkonem.

Bez zapojení do distribuovaných výpočtů by spousta výpočetního výkonu světa zůstala zcela navyužita a přitom může například zachránit tisíce lidských životů, objevit dosud neznámé prvky, či dokonce nalézt mimozemskou civilizaci...

Je toho opravdu hodně. Krátce popíšu projekty, kterých se sám účastním.


Rosseta@home

DNA

Rosseta@home

Projekt zabývající se změnou lidských proteinů, které mohou mít vliv na vznik rakoviny či nemocí, jako je například malárie, AIDS, rakovina či alzheimerova choroba. Projekt se snaží osvětlit, jakou funkci mají jednotlivé části proteinů (souvisí s rozluštěním lidského genomu). Taktéž se zabývá zkoumáním lidských proteinů či bílkovin a jejich stavbou, která může mít vliv na léčbu nemocí, které v současné době nelze vyléčit.

SETI@home

SETI

SETI@home

Cílem projektu je hledat inteligentní život mimo Zemi. Jeden ze způsobů, známý jako radio SETI, používá radioteleskopy k zachytávání radiových signálů s úzkou šířkou pásma z vesmíru. Je známo, že tyto signály nevznikají přírodní cestou, jejich zachycení by tedy mohlo dokazovat existenci neznámé mimozemské technologie.

LHA@home

LHC

LHA@home

Large Hadron Collider je urychlovač částič ve Švýcarském Cernu. Projekt řídí European Organization for Nuclear Research (Evropská organizace pro nuclearní výzkum). V hloubce 100m pod zemí byl postaven 27km dlouhý tunel pro experimenty s částicemi ve vysokých rychlostech a zkoumání jejich energetickeho potenciálu. Cílem projektu je objevení nového, efektivnejšího, ekologického zdroje energie. Tento projekt by měl také astrofyzikům pomoci lépe pochopit fyzikalní zákony srážek kosmických těles.

Climateprediction@home

Climate

Climateprediction@home

Zde již z názvu je vše jasné. Projekt se zabývá modelováním klimatických změn a předpovědí počasí.

Velmi snadno. Zkoumat za vás bude jedna aplikace a váš počítač (nebo více počítačů). Stačí stáhnout, nainstalovat BOINC klienta, vybrat si projekt a být občas online k přijetí nových dat a odeslání dokončených výsledků. To je vše. Pak už jen stačí sledovat své dosažené kredity, které každý BOINC uživatel dostává za dokončené a ověřené výsledky. Za získané kredity si sice nekoupíte ani rohlík, je to ale dobrý ukazatel jak hodně horliví jste vědci. Věřte, že soutěživost je mnohým z nás vlastní...

ukázka BOINC rozhraní

Verze klienta jsou přístupné pro operační systémy MS Windows, MacOS X a GNU/Linux (balíčky boinc-client boinc-manager). Zde si můžete stáhnout BOINC klienta pro vaši platformu a zde najdete odkaz na povedený český návod BOINC instalace pro uživatele MS Windows.

BOINC statistiky uživatele DaKo