FICS: Free Internet Chess Server

FICS

Také si rádi zahrajete šachy? Schazí vám soupeř? Pryč jsou doby, kdy činil jsem své první šachové krůčky pod dohledem svého táty (díky, táto!). I doby, kdy šachovnice byla nedílnou součástí každé slušné hospody (jaká škoda). Svět se mění a s ním i svět šachu. Žijeme na prahu nové, digitální online éry. Představím zde tedy jedno mé oblíbené místo, kde trávím online hrou často více času než je zdrávo... :)


Free Internet Chess Server (FICS) je internetový server, určený pro hraní online šachu. S více jak 300000 registrovanými uživateli (v r.2011 odehráno 21mil. partií) je jedním z nejstarších a největších šachových serverů. Ať to s šachem myslíte vážně, nebo jen hledáte příležitostnou partii, pokud chcete vyzvat jiného hráče nebo počítač, pokud máte rádi bleskový šach nebo jakoukoli jinou variantu šachu, našli jste to správné místo.

První šachový server, Internet Chess Server (ICS), byl spuštěn v 80.letech 20.století. Za jeho vznikem stála řada dobrovolných programátorů, kteří ho napsali bez nároku na honorář a provozovali ho bez jakéhokoli poplatku od uživatelů. V r.1995 administrátoři začali vybírat registrační poplatek a změnili jméno na ICC. Tento krok se ovšem setkal s nevolí některých vývojářů, vedených Chrisem Petroffem. Ti považovali komercializaci projektu za zneužití jejich práce za účelem cizího zisku. Opustili tedy projekt ICS a dali život zcela novému projektu FICS, který spatřil světlo světa v r.1995. FICS je nekomerční projekt, který garantuje uživatelům neomezený, bezplatný přístup ke všem funkcím serveru. Zaregistrujte si svoji přezdívku. Registrovaní hráči dostávají rating. Mohou hrát online turnaje, ukládat hry pro pozdější analýzu, nechat si okomentovat svoji partii od zkušných hráčů, účastnit se řady šachových výukových lekcí a zdokonalit tak sve znalosti teorie šachu, sledovat řadu statistik ať vlastních nebo ostatních hráčů, nebo jen tak pokecat na chatu s hráči z celého světa.

Registrace

Šachovnice